Gaz łupkowy dostał w Polsce zadyszki?

.. gaz z łupków miał być tani, jak woda :)
Jak to z łupkami w Polsce jest? Napompowano balon z gazem z łupków z którego cichaczem schodzi ... powietrze? Gazu nikt nie czuje! 

Mieliśmy uniezależnić się od światowych dostawców gazu ziemnego i stać się światowym graczem na rynku gazu. Co z tego pozostało? Oddany z dużym opóźnieniem terminal LNG w Świnoujściu? Tylko, co ta inwestycja ma współnego z łupkami?
Na dzień 29 lutego 2016 r. wydano w Polsce 31 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów uwzględniających gaz z łupków. Koncesje udzielono dla 9 polskich i zagranicznych koncesjonariuszy. Do 29 lutego 2016 r. koncesjonariusze wykonali 72 otwory rozpoznawcze. [żródło: porozmawiajmy o łupkach]
Jeden z koncesjonariuszy Exxon Mobile ogłosił jakiś czas temu, że jest rozczarowany wynikami próbnych odwiertów gazu łupkowego w Polsce. Według informacji przekazanych przez giganta naftowego w polskich łupkach jest zbyt mała ilość gazu, aby wydobycie było opłacalne. Wyniki podane przez Exxon pochodzą co prawda tylko z dwóch odwiertów, ale oni zapewne wiedzą co mówią. Wszak samo wydobycie też kosztuje, a ceny nie można sobie z góry założyć, bo jest ona przede wszystkim uzależniona od światowych cen gazu.

Państwowy Instytut Geologiczny opublikował raport w którym podał szacunkowe zasoby gazu łupkowego w Polsce. Według PIG gazu z łupków jest w Polsce od 346 do 768 mld m3. Trzeba jednak zaznaczyć, że dane te zostały opublikowane na podstawie badań prowadzonych do 1990 roku, więc są mało miarodajne dla całych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Szacunków dotyczących zasobów gazu łupkowego w Polsce jest dużo więcej.  Rystad Energy (2010) szacuje zasoby od 1 bln m3. Wood Mackenzie (2009) na 1,4 bln m3. Advanced Resources International (2009) na 3 bln m3.  EIA (2011) do 5,3 bln m3.

Czy komuś naprawdę zależy w Polsce na  gazie z łupków? Zapewne nie jest tym zainteresowane lobby węglowe. Wszak Polska węglem stoi, a elektrownie opalane węglem kamiennym i brunatnym są dalej rozbudowywane i modernizowane.

Obecnie gaz łupkowy dostał w Polsce zadyszki. Obecna sytuacja powoli zaczyna przypominać zabawę w głuchy telefon. 

1 komentarz:

  1. nie ma wody na pustyni19 marca 2016 10:39

    Może cisza przed burzą? Z poszukiwań łupków w Polsce wycofały się: Total, ENI, Talisman Energy, ExxonMobil, Marathon Oil, Chevron, ConocoPhillips. Na placu boju łupkowego pozostały Orlen i PGNiG.

    OdpowiedzUsuń

Lista blogów finansowych | ekonomicznych | biznesowych

Obsługiwane przez usługę Blogger.